Grzybica pochwy jest schorzeniem ginekologicznym, które na ogół charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, bez groźnych dla zdrowia powikłań. Nie zmienia to jednak faktu, że to choroba niezwykle uciążliwa, a w dodatku powszechna.
 
Dotyka nawet co trzecią kobietę w wieku rozrodczym, przy czym na wzmożone ryzyko wystąpienia grzybicy narażone są pacjentki w ciąży oraz kobiety z osłabionym układem odpornościowym. Choroba ta może rozwinąć się zarówno w wyniku zakażenia (np. w saunie, na basenie itp.), jak i w wyniku zachwiania równowagi w naturalniej mikroflorze organizmu. Na przykład zażywanie antybiotyków oddziałuje również na pałeczki kwasu mlekowego, które chronią pochwę kobiety przed namnażaniem się bakterii. Kiedy pH zostaje zachwiane – może rozwijać się grzybica. Innym czynnikiem wpływającym na częstość występowania zakażeń grzybiczych może być też cukrzyca – wysokie stężenie cukru we krwi kobiety stwarza dobre warunki dla rozwoju grzybów.
 
Do podstawowych objawów grzybicy pochwy zaliczyć możemy: świąd, pieczenie (nasilające się zwłaszcza podczas oddawania moczu oraz po stosunku), charakterystyczne upławy (gęste i nieprzezroczyste), zaczerwienienia i obrzęk sromu. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się też objawy ze strony układu moczowego (częste oddawanie moczu, uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza).Jeśli chodzi o terapię – lekarz ginekolog może zalecić kurację miejscową (przy pomocy maści, globulek dopochwowych czy innych preparatów) lub ogólną (za pomocą środków doustnych). Leczenie „domowe”, towarzyszące farmakologicznemu, powinno opierać się przede wszystkim na wzmożonej dbałości o higienę. Częste podmywanie – zwłaszcza za pomocą mieszanek ziołowych (z rumianku, szałwi, nagietka, pokrzywy), wody z sodą czy z octem jabłkowym – pomoże złagodzić świąd. Dobrze jest również skrócić (lub całkowicie wyeliminować) włosy łonowe na czas grzybicy. Ponad to należy zadbać o to, by bielizna była przewiewna, wykonana z naturalnych materiałów, a ubranie – stosunkowo luźne (aby uniknąć podrażnień). Na czas choroby powinniśmy też zaprzestać korzystania z basenu, sauny, używania tamponów. W odzyskaniu równowagi we florze bakteryjnej pochwy pomóc mogą natomiast probiotyki oraz odpowiednia dieta.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: