Czym są dermatofity?

Czym są dermatofity?

Mianem dermatofitów określamy mikroorganizmy, które wywołują grzybicę. Te drobnoustroje mogą atakować skórę, włosy i paznokcie.

Mikroorganizmy, które wywołują grzybice, dzielimy na dwie grupy: dermatofity oraz drożdżaki. Te ostatnie atakują fałdy skórne, narządy płciowe oraz błony śluzowe jamy ustnej. Drożdżaki wywołują grzybicę penisa, pochwy oraz jamy ustnej.

Występowanie dermatofitów

W zależności od miejsca występowania i możliwości zarażenia wyróżniamy kilka podgrup dermatofitów.:

  • geofilne – występują głównie w glebie. Do organizmu człowieka przedostają się podczas prac porządkowych w ogrodzie. Przesadzanie roślin również jest obciążone sporym ryzykiem. Dermatofitami geofilnymi można się zarazić podczas zabaw z psem, który wcześniej bawił się w ogrodzie.
  • zoofilne, te mikroorganizmy mogą przenieść się na naszą skórę podczas zabawy ze zwierzętami. Weterynarze oraz hodowcy należą do grup zwiększonego ryzyka.
  • antropofilne – te grzyby przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez dotyk i kontakt z odzieżą osoby zakażonej.

Objawy grzybicy

Do objawów grzybicy zaliczamy:

  • rumień
  • krostkowe wykwity i pęcherzyki.

W związku z tym, iż dermatofitami można zarazić się stosunkowo łatwo, warto zadbać o prawidłową higienę. Nie należy używać wspólnych grzebieni, ręczników czy nożyczek.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: