Rodzaje grzybicy u dzieci. Zakażenia grzybicze u dzieci

Rodzaje grzybicy u dzieci. Zakażenia grzybicze u dzieci

Rodzaje grzybicy u dzieci. Dzieci, zwłaszcza małe są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju choroby. Szczególnym problemem dla rodziców jest dbanie, aby wszelkie brudne przedmioty nie były przez nie wkładane do buzi. Grzybica to bardzo częsta infekcja, która dotyka dzieci. Jak sobie z nią poradzić?

Skąd bierze się grzybica u dzieci?

Grzybica u dzieci pojawia się dokładnie w taki sposób, jak u dorosłych. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt ze skażonym przedmiotem czy przestrzenią lub inną chorą osobą. Duży problem stanowi fakt, że grzybica bardzo łatwo się rozprzestrzenia i jest szczególnie trudna do opanowania w przypadku najmłodszych. Z tego powodu, jeśli dojdzie do zakażenia które uda się wyleczyć warto działać profilaktycznie, aby nie dopuścić do ponownego zarażenia dziecka. Istotne jest ustalenie źródła infekcji i odizolowanie od niego dziecka aż do momentu pewności, że do ponownego zakażenia nie dojdzie.

Jakie są rodzaje grzybicy u dzieci?

U dzieci grzybicę powodują grzyby różnych grup. Najczęściej są to dermatofity. Atakują one najczęściej skórę, paznokcie czy włosy malucha. Tego rodzaju infekcje są niezwykle częste i łatwe w przenoszeniu.

Grzyby innych grup, które mogą zarazić dziecko to:

  • cryptococcus – to niezwykle niebezpieczny rodzaj grzybów. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez pokarm, powietrze, lub uszkodzenie naskórka. Grzybica tego rodzaju dotyka najczęściej narządów wewnętrznych i jest z tego powodu niezwykle groźna dla dziecka.
  • candida – tego rodzaju grzyby znajdują się na co dzień w układzie pokarmowym. Do zagrożenia dochodzi jednak w przypadku zaburzenia ich ilości w organizmie. Nadmiar tych grzybów może skutkować nawet grzybicą ogólnoustrojową. Ich zbyt duża ilość związana jest między innymi z nadużywaniem cukru, brakiem witamin B oraz błonnika, zbyt małą ilość snu czy stres.

Grzybica u dzieci może pojawiać się poprzez kontakt z zakażonym człowiekiem, chorym zwierzęciem czy zakażonymi przedmiotami. Ważne jest, aby w przypadku podejrzenia choroby natychmiast udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: