Grzybica u sportowców problem „stopy sportowca” lub” stopy atlety”

Grzybica u sportowców problem „stopy sportowca” lub” stopy atlety”

Grzybica u sportowców- czy faktycznie są bardziej narażeni na infekcje grzybicze?

Znane powiedzonko mówi, że sport to zdrowie. Niestety, zdarza się że to właśnie uprawianie sportu jest przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest grzybica, a przede wszystkim grzybica stóp która bardzo często dotyka osoby prowadzące aktywny tryb życia.

Co to jest „stopa sportowca” lub „stopa atlety”?

„Stopą sportowca” lub „stopą atlety” nazywana jest bardzo popularna wśród osób uprawiających Sport przypadłość – grzybica stóp. Jej częste występowanie wynika z faktu, iż grzyby odpowiedzialne za pojawienie się tej choroby bardzo chętnie rozmnażają się w wilgotnym, ciepłym środowisku. Z tego powodu buty osób które uprawiają sport są doskonałym miejscem na ich pojawienie się. Ponad połowa osób, który borykają się z problemem, jakim jest grzybica stóp regularnie uprawiają sport.

Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na swoje sportowe obuwie, aby uniknąć wystąpienia choroby. Objawami grzybicy stóp są przede wszystkim zaczerwienienie, swędzenie, pękanie skóry między palcami a nawet owrzodzenie. Alarmujące powinno być także nadmierne pocenie się stóp, wysypka, nieprzyjemny zapach czy łuszczenie się skóry.

Uprawiasz sport? Dbaj o profilaktykę

Jako że sportowcy są szczególnie narażeni na wystąpienie grzybicy stóp, powinni oni wyjątkowo dbać, aby uniknąć tej nieprzyjemnej przypadłości. Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia higiena. Istotne jest, aby buty, w których uprawiany jest sport były dopasowane rozmiarem, nie uciskały, a także były przewiewne.

W przypadku ćwiczenia na siłowni lub hali sportowej warto zadbać o szczególną ostrożność korzystając z publicznych pryszniców czy toalet. Dobrze jest korzystać ze specjalnych klapek do kąpieli a także dbać aby po umyciu stopy zostały osuszone. Dla sportowca ważne powinno być także zabezpieczenie stóp w przypadku wystąpienia na nich ran otwartych, przez które dostać się mogą grzyby. Jeżeli jednak pojawi się grzybica stóp ważny jest aby udać się do lekarza specjalisty a po zakończeniu leczenia zadbać o dezynfekcję butów.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: