Drożdżyca jest to zakażenie grzybicze, które najczęściej dotyka błoń śluzowych (w obrębie układów: oddechowego, pokarmowego, ale przede wszystkim moczowo – płciowego). Przyczyną powstawania drożdżycy jest drobnoustrój naturalnie obecny w jelicie grubym. Powszechną wśród pań odmianą tej choroby jest drożdżyca pochwy.
 
Niewielka liczba grzybów zawsze znajduje się w ściankach pochwy, niemniej ze stanem patologicznym mamy do czynienia, kiedy równowaga flory bakteryjnej i grzybów zostaje zaburzona, i następuje ich namnażanie. U źródeł występowania drożdżycy leżą m.in. zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie (np. w wyniku przyjmowania określonych leków – antybiotyków, środków antykoncepcyjnych, sterydów), osłabienie układu immunologicznego, ogólne osłabienie organizmu (spowodowane przewlekłym stresem, brakiem snu), niewłaściwa dieta (bogata w produkty przetworzone i wysoko słodzone, fast – foody, natomiast nie dostarczająca wystarczających ilości witamin i mikroelementów).
 
Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi drożdżycy mogą być również niewydolność nerek, ciąża, czy terapie stosowane w chorobach nowotworowych lub AIDS. Drożdżyca daje bardzo wiele objawów, które dotykają poszczególnych układów organizmu. Jeśli chodzi o objawy w obrębie narządów rodnych, to są to m.in: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie prostaty (rzadziej), pieczenie i świąd, częste oddawanie moczu, zaburzenia popędu płciowego, poronienia, niepłodność. Symptomy mogą się objawiać także nieprawidłowościami w układzie pokarmowym, należą do nich: suchość w gardle i ustach, biały nalot na języku, odór z ust, zaparcia, biegunki, bóle brzucha czy różnego typu alergie bądź nadwrażliwości pokarmowe.
 
Do najbardziej widocznych należą objawy skórne: potliwość, egzema, grzybice skórne, wypryski, trądzik (nawet u dorosłych), pseudołuszczyca. Nie można również zapominać o symptomach psychicznych i neurologicznych, takich jak: problemy z koncentracją, zmienność nastrojów, przewlekłe zmęczenie, stany depresyjne, silne bóle głowy, zaburzenia sny, a nawet napady lęku, paniki czy choroby psychiczne. Na szczęście drożdżycę można leczyć, a co istotniejsze – odpowiednia profilaktyka może pozwolić jej uniknąć. Wystarczy stosować odpowiednią dietę, unikać alergenów, dbać o równowagę mikroflory bakteryjnej w organizmie, stosować się do zasad higieny i nie nadużywać leków osłabiających odporność.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: