Grzybica to choroba, której leczenie wymaga systematyczności oraz sporej cierpliwości. Proces ten obejmuje zarówno terapię farmakologiczną, jak i zmianę codziennych nawyków, bywa trudny i długotrwały. Przy leczeniu zakażeń grzybiczych bardzo istotne jest, by zostało ono podjęte niezwłocznie po postawieniu diagnozy.
 
W wypadku skóry owłosionej – objawy są na ogół na tyle charakterystyczne, że nie sposób pomylić ich z niczym innym, przez co niemal od razu można rozpoznać chorobę i wdrożyć postępowanie terapeutyczne. Leczenie powinno rozpocząć się od szczegółowego określenia, z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia. Dopiero potem można dobrać właściwy specyfik – co istotne – musi on być stosowany pod stałą kontrolą lekarza. Zazwyczaj podaje się zarówno leki miejscowe (zewnętrzne – maści, płyny, talki), jak i doustne (głównie w postaci tabletek). Wiele zależy od stopnia zaawansowania grzybicy, oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku.
 
Do najpopularniejszych rodzajów leków zaliczamy: gryzeofulwinę – antybiotyk grzybobójczy i przeciwzapalny (o stosunkowo słabym działaniu, nieskuteczny w wypadku drożdżaków), terbinafinę – lek przeciwgrzybiczy, o silniejszym działaniu (ale też częstszych skutkach ubocznych i liczniejszych przeciwwskazaniach), klotrimazol – pochodna imidazolu, do stosowania miejscowego – w postaci płynnej lub stałej. Leczenie grzybicy skóry owłosionej trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni. Niestety, jeśli choroba przeniesie się również na włosy – konieczne może być ich ogolenie. Wczesne podjęcie terapii jest zalecane także przez wzgląd na innych – grzybica skóry owłosionej jest bowiem wysoce zaraźliwa.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: