Powikłania grzybicy stóp

Powikłania grzybicy stóp

Grzybica stóp jest dolegliwością, na którą skarży się wiele osób na całym świecie. Niestety bardzo często jest lekceważona i nie jest wdrażane odpowiednie leczenie, co niesie za sobą konsekwencje różnego rodzaju powikłań.

Grzybica stóp w większości przypadków wywoływana jest przez dermatofity, które atakują wyłącznie skórę, paznokcie i włosy. Rozróżniamy 3 główne jej rodzaje – grzybicę międzypalcową, potnicową oraz złuszczającą. Zachorowaniu na grzybicę stóp sprzyja noszenie nieprzewiewnego obuwia, wysoka temperatura oraz niedostateczna higiena stóp.

Gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Nieleczona grzybica stóp może wywołać szereg powikłań. Przede wszystkim zacznie powiększać się obszar zajęty przez chorobę, aż obejmie również paznokcie. Zaczną być kruche i odbarwione (na żółto lub na zielono). Grzybica paznokci może wywoływać dolegliwości bólowe i utrudniać chodzenie. Nieleczona grzybica stóp może również prowadzić do przeniesienia się grzybów na inne części ciała, np. skórę głowy czy dłoni. Dlatego też istotne jest aby leczenie rozpocząć jak najszybciej i kontynuować je aż do pełnego wyleczenia.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: