Leki na grzybicę na receptę

Terapia w grzybicy wymaga konsultacji ze specjalistą. Są one konieczne ze względu na różnorodny przebieg tej choroby, oraz jej odmienne rodzaje. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego preparatu – przy czym lekarz powinien uwzględnić zarówno stan ogólny organizmu, wiek chorego, jak i stopień zaawansowania infekcji grzybiczej.

Wśród leków, jakie może przepisać specjalista, wyróżniamy preparaty doustne oraz preparaty do stosowania miejscowego. Środki do stosowania wewnętrznego wymagają jednak ostrożności przy stosowaniu, mogą bowiem wywoływać liczne efekty uboczne. Najczęściej w składzie preparatów znajdziemy: terbinafin, itraconazole czy fluconazole. Leki doustne na grzybicę działają głównie w taki sposób, że zatrzymują rozwój fermentu, pobudzającego wzrost grzybicy. Niestety proces ten może naruszać naturalną mikroflorę bakteryjną organizmu. Do skutków ubocznych należą m.in. dolegliwości gastryczne (jak zgaga, biegunka, słaby apetyt, nudności), skórne (wysypka), a także bóle głowy, stawów, mięśni, a nawet uszkodzenia wątroby.

Preparaty tego typu stosuje się na ogół od 6 – 12 tygodni. Nie należy leków doustnych grzybiczych stosować wraz z preparatami na depresję, a także przy chorobach nerek, wątroby czy w osłabionej odporności lub w okresie ciąży. Zaletą leków doustnych jest ich szybkie działanie oraz wysoka skuteczność, większa niż w przypadku leków miejscowych. Niemniej – w przypadku, kiedy grzybica dopiero zaczyna się rozwijać, maści mogą okazać się wystarczającym (obok zmiany stylu życia i odżywiania), składnikiem terapii.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: