Grzybice płuc

Grzybice płuc

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż na co dzień styka się z licznymi drobnoustrojami, w tym mikroorganizmami chorobotwórczymi. Organizm człowieka funkcjonuje prawidłowo wówczas, gdy dobroczynne bakterie kwasu mlekowego przeważają nad patogenami.

Zachwianie równowagi mikrobiologicznej

Większości osób grzybice kojarzą się infekcjami skóry i paznokci. Nie każdy wie, iż dermatofity mogą zaatakować dowolny narząd. Antybiotyki oddziałują niekorzystnie na przewód pokarmowy. Większość z nich niszczy zarówno mikroorganizmy chorobotwórcze, jak i dobroczynne szczepy bakterii kwasu mlekowego. Brak tych ostatnich przyczynia się do zachwiania równowagi mikroflory w przewodzie pokarmowym. Bakterie z rodzajów Lactobacillus, Bifidobacterium i Lactococcus wytwarzają kwas mlekowy, który ogranicza namnażanie patogenów. W wyniku antybiotykoterapii dochodzi do usunięcia dobroczynnych szczepów, tym samym powstają dogodne warunku do rozwoju mikroorganizmów z rodzaju Candida.

Grzybica płuc – objawy

W związku z tym, iż drobnoustroje przenikają z jelita do krwi, mogą przemieścić się do płuc. Kandydoza jest niezwykle groźną chorobą. Płuca zazwyczaj atakują drożdżaki z gatunku Candida albicans. Ich obecność manifestuje się gorączką, kaszlem i rozsianymi zmianami, które można wykryć podczas bronchoskopii.

Grupy ryzyka

Grzybica płuc często atakuje osoby o obniżonej odporności. Nosiciele wirusa HIV, pacjenci po przeszczepach oraz ludzie, którzy zmagają się z chorobami przewlekłymi, są szczególnie narażeni na infekcje. W ich przypadku grzybica płuc może doprowadzić do posocznicy i śmierci.

Objawy grzybicy płuc są mało specyficzne, toteż łatwo można pomylić je z przeziębieniem. Niestety, lekarze rzadko decydują się na rozszerzenie diagnostyki. Jeśli podjęte leczenie nie przyczyni się do ustąpienia dolegliwości, warto udać się do innego specjalisty.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: