Grzybica to schorzenie nie tylko powszechne i uciążliwe. Wbrew potocznym opiniom, zakażenie to wymaga specjalistycznej terapii poprzedzonej konsultacją lekarską. Nie wystarczą domowe sposoby czy zakup odpowiedniego preparatu (dostępnego bez recepty) w aptece. W wypadku braku właściwego leczenia – z infekcji grzybiczej mogą wyniknąć różnego rodzaju powikłania groźne dla zdrowia.
 
Wiele schorzeń rozwija się właśnie na podłożu grzybiczym. Należą do nich m.in. choroby układu pokarmowego oraz wydalniczego, takie jak: zakażenia jelit, choroba Leśniewskiego – Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy czy zespół jelita drażliwego. Często następstwem infekcji grzybiczej są również przewlekłe biegunki czy zaparcia oraz problemy z trawieniem. Nieleczona grzybica może prowadzić nawet to stłuszczenia wątroby. W układzie płciowym, nader często narażonym na infekcje grzybicze, występują takie następstwa zakażenia jak: zapalenia pęcherza oraz dróg moczowych. Do groźniejszych powikłań można zaliczyć również niepłodność, a także ryzyko poronienia (u kobiet w ciąży, u których występuje grzybica pochwy).
 
Grzybica może również powodować choroby alergiczne – zwłaszcza o podłożu skórnym, ale także katar sienny czy astmę. Alergie te rozwijają się zwłaszcza u dzieci. Oprócz objawów czysto fizjologicznych mogą pojawić się również zmiany w psychice. Nieleczona grzybica może prowadzić do depresji, zaburzeń snu, migren, zawrotów głowy a nawet chorób psychicznych. Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie optymalnego, dopasowanego do rodzaju zakażenia leczenia. Do nietypowych skutków grzybicy można zaliczyć także…otyłość. Jak to możliwe? Otóż grzybica może powodować napady wilczego głodu, zwłaszcza na węglowodany proste (słodycze, wypieki, cukry itp.).

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: