Grzybica skóry nieowłosionej – leczenie

Grzybica skóry nieowłosionej – leczenie

Zakażenie grzybicze skóry może objąć dowolne miejsce na naszym ciele. Można jednak wyróżnić kilka najczęściej występujących typów grzybicy skóry, ze względu na obszar jej występowania, oraz rodzaj grzybów, jakie ją powodują.
 
Jednym z najbardziej powszechnych schorzeń wywoływanych przez dermatofity jest grzybica stóp. Ryzyko zarażenia się tą postacią choroby wzrasta wraz z regularnym użytkowaniem basenu, natrysków w hotelach i schroniskach, sauny (przy jednoczesnym braku stosowania obuwia ochronnego), niebezpieczne jest również noszenie nieprzewiewnego obuwia oraz skarpet ze sztucznych materiałów. Inną odmiana grzybicy wywoływanej przez dermatofity jest grzybica pachwin – częściej dotykająca mężczyzn. Co istotne – zmiany mogą być wywoływane zarówno przez ludzkie jak i odzwierzęce dermatofity. Poza dermatofitami zakażenie może być także wywoływane przez drożdżaki – naturalne składniki flory bakteryjnej organizmu. Powodują one zarówno grzybicę skóry, jak i błon śluzowych.
Do początkowych objawów grzybicy skóry należą : zaczerwienienia, grudki, pęcherzyki – które są źródłem świądu. Z czasem zmiany skórne mają tendencję do złuszczania, mogą szerzyć się obwodowo, zaś swędzenie nieco traci na sile.
 
Leczenie powinno przebiegać w sposób kompleksowy. W zależności od zaawansowania choroby – lekarz może zaordynować leki do stosowania miejscowego (jak maści, płyny, kremy), lub ogólnego (głównie w postaci tabletek). Poza farmakoterapią konieczne jest też wprowadzenie zmian do diety (przede wszystkim rezygnacja z pokarmów fermentujących, zawierających cukier czy drożdże), dbałość o higienę, przemywanie zmienionych chorobowo miejsc specjalnymi roztworami z wody i ziół, lub wody i sody, bądź wody i octu jabłkowego. Bardzo istotne są również działania mające na celu przywrócenie równowagi we florze bakteryjnej organizmu (pomocne mogą być probiotyki(, a także działania wzmacniające układ odpornościowy. Proces leczenia grzybicy skóry nie należy do szybkich i łatwych – warto jednak rzetelnie zastosować się do kuracji – w przeciwnym razie grożą nam nawroty choroby.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: