Jak rozpoznać infekcję grzybiczą paznokci

Jak rozpoznać infekcję grzybiczą paznokci

Infekcje grzybicze paznokci wciąż stanowią temat tabu. Niestety, ukrycie zmian chorobowych zazwyczaj nie jest możliwe. Osoby, które zaobserwują niepokojące zmiany, powinny niezwłocznie zapisać się na wizytę do dermatologa. Grzybicę paznokci wywołują dermatofity, czyli grzyby niedoskonałe, które posiadają enzymy odpowiedzialne na rozkład keratyny. Te drobnoustroje doskonale rozwijają się na powłokach skórnych człowieka.

Zazwyczaj paznokcie atakują grzyby z rodzaju Trichophyton. Przypuszcza się, że te mikroorganizmy odpowiadają za 90% infekcji grzybiczych paznokci. Do przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych może dojść podczas kontaktu z ludźmi i zwierzętami. Niestety, co roku wzrasta odsetek osób, u których doszło do zakażenia podczas prac ogrodniczych. Grzybice pochodzenia zwierzęcego charakteryzują się największą odpornością na stosowane medykamenty.

Do najpopularniejszych objawów grzybicy paznokci zalicza się:

1) zmatowienie płytki,

2) białawożółte plamy,

3) zmiany struktury płytki.

Zainfekowany paznokieć wykazuje tendencję do kruszenia. Często staje się postrzępiony. W skrajnych przypadkach może dojść do odklejania się płytki od łożyska. U niektórych pacjentów pojawiają się białe plamy, które w rzeczywistości są tunelami wydrążonymi przez grzyby. Wśród obszarów, które mogą zaatakować dermatofity, wymienia się:

1) warstwę podpłytkową,

2) warstwę wewnątrzpłytkową,

3) krawędzie paznokcia i ich powierzchnię.

W związku z tym, iż grzybica paznokci rozprzestrzenia się stosunkowo szybko, nie należy lekceważyć jej objawów.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: