Grzybica paznokci – leczenie

Zakażenie grzybicze to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Może powodować szereg groźnych dla organizmu konsekwencji, nie mówiąc o dyskomforcie.
Grzybica paznokci jest jedną z najpowszechniejszych postaci tego schorzenia. Dotyka ponad 1/5 Polaków.
 
Najczęściej grzybica ta jest związana z zakażeniem skóry między palcami stóp – które w wyniku braku leczenia szybko przemieszcza się na paznokcie stóp oraz dłoni. Grzyb umiejscawia się pod płytką, dlatego proces jego leczenia jest na ogół długotrwały i żmudny. Jednak to konieczne, aby choroba nie zaatakowała innych części naszego ciała. Wbrew temu, do czego usiłują nas przekonać producenci leków do stosowania miejscowego, leczenie grzybicy paznokci to proces wymagający współpracy z lekarzem. Często nawet przez wiele lat nie można pozbyć się schorzenia. Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników – m.in. od wieku pacjenta oraz jego konsekwencji w stosowaniu terapii. Najwyższą wyleczalność ma grzybica u osób młodych. Najcięższe przypadki dotyczą z kolei osób starszych, często zakażenie ma postać zaawansowaną i obejmuje większe obszary ciała.
 
Jednak konsekwentne i systematyczne stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych (w porozumieniu z dermatologiem) na ogół skutkuje wyleczeniem choroby. Istotne jest jednak, aby najpierw grzybicę właściwie zdiagnozować (za pomocą badania mikrobiologicznego). W ten sposób nie tylko możemy ustalić genezę naszej choroby, ale również dobrać odpowiednią farmakoterapię – ilość dostępnych na rynku preparatów jest bowiem duża, i powinna być dobierana do indywidualnego przypadku (stopnia zaawansowania grzybicy, wieku pacjenta, stosowanych przez niego leków, stylu życia).

Podobne artykuły »

Zdrowy-Facet.pl »

Otyłość uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić ...

Pęcherz pojawiający się na stopie to na ogół bolesny i nieestetyczny bąbel, który stanowi przestrzeń ...

Obecnie kierowcy mogą spotkać się w samochodach z rozmaitymi systemami bezpieczeństwa. Mimo ogromnyc ...

Tak naprawdę społeczeństwo w naszym kraju jest silnie starzejące się. Struktura demograficzna ułożon ...

Stopy, to właśnie na nic opieramy nasze ciało. To stopy niosą nas przez życie, a my często traktujem ...

Polub nas na Facebooku! »

Sprawdź także »

  • grzybica zatok przynosowych
  • Jak wyglądają chore paznokcie
  • żele pod prysznic
  • Grzybice płuc
  • Polecane preparaty zapobiegające grzybicy
  • para