Leki na grzybicę paznokci

W sytuacji, gdy paznokieć żółknie, ciemnieje lub pogrubia się, możemy mieć do czynienia z grzybicą paznokci. Osoby, które zaobserwują u siebie niepokojące objawy, powinny niezwłocznie zapisać się na wizytę u specjalisty. Lekarz powinien pobrać wymaz z paznokcia i wysłać go do pobliskiego laboratorium mikrobiologicznego.

Na podstawie wyników badań wybiera się odpowiednie medykamenty. Leczenie grzybicy paznokci przysparza sporo problemów. W celu wybrania odpowiedniego preparatu należy ustalić, z jakim patogenem mamy do czynienia. Poszczególne grzyby różnią się odpornością na powszechnie stosowane medykamenty. Jeśli stosunkowo szybko nie podejmiemy stosownych kroków, infekcja może się rozprzestrzenić na pozostałe paznokcie.

Firmy farmaceutyczne oferują wiele leków przeciwgrzybiczych. Tylko prawidłowo dobrany medykament, stosowany regularnie, jest w stanie doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Wśród substancji aktywnych, zwalczających dermatofity, wymienia się terbinafinę. Ten składnik znajduje się w preparatach doustnych oraz w maściach przeciwgrzybiczych. Kuracja z wykorzystaniem terbinafiny trwa zazwyczaj pół roku. Inną substancją, zwalczają dermatofity, jest itrakonazol. Medykamenty, które zawierają ten składnik aktywny, podaje się doustnie. Itrokonazol zażywa się raz w tygodniu przez 3 kolejne miesiące.

Coraz większą popularnością cieszą się środki przeciwgrzybicze w postaci lakierów. Swoje działanie zawdzięczają cyklopiroksowi i amorolfinie. Zanim przystąpimy do aplikacji leczniczej emalii, musimy dokładnie umyć zmieniony chorobowo paznokieć. Następnie zdzieramy wierzchnią warstwę paznokcia pilnikiem dołączonym do preparatu. Po zakończeniu tej czynności przecieramy płytkę płynem dezynfekcyjnym i dokładnie nakładamy lakier. W miarę upływu czasu substancja aktywna będzie przenikał do głębszych warstw paznokcia, co z kolei przełoży się na eliminację dermatofitów.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: