Diagnostyka grzybicy zatok przynosowych

Diagnostyka grzybicy zatok przynosowych

Grzybica to choroba bardzo zaraźliwa i ciężka to wyleczenia. Atakuje nie tylko stopy czy paznokcie, ale i zatoki!

Grzybicze zapalenie zatok objawia się podobnie jak w przypadku klasycznego. Chory odczuwa bóle, zwłaszcza wtedy kiedy zatoki przestają być drożne i pojawia się obrzęk. Dodatkowo, pacjenci skarżą się na wydzielinę spływającą po gardle oraz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust.

Diagnoza

Grzybica zatok przynosowych pojawia się u osób, które przewlekle chorują na zatoki, a także tych, którzy stosowali np. antybiotyki. Może być też jednym z powikłań cukrzycy oraz występować u nosicieli wirusa HIV. Diagnozę można postawić po obejrzeniu obrazu radiologicznego zatok, a także po wynikach badań mikologicznego i histologicznego, dzięki którym stwierdza się obecność konkretnych grzybów.

Jak leczyć?

Choroba może mieć różny przebieg, zarówno łagodny jak i ostry. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich leków. Można również poddać się zabiegowi operacyjnemu – wszystko w zależności od tego jak silne jest zapalenie.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: