Co to jest grzybica? Które części ciała są na nią najbardziej narażone?

Co to jest grzybica? Które części ciała są na nią najbardziej narażone?

Co to jest grzybica (infekcja grzybicza)

Grzybica to popularna infekcja, która może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Uznawana jest za chorobę zakaźną. Przyczyną grzybicy są chorobotwórcze grzyby, które przedostają się do organizmu. Niestety, grzybica jest zaraźliwa i roznosi się bardzo łatwo. Z tego powodu w przypadku zarażenia należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Grzybicę dzieli się na dwa rodzaje: powierzchniową, czyli dotykającą skóry czy paznokci i głęboką, występującą rzadko, lecz bardzo niebezpieczną.

Najczęściej atakowane części ciała

Grzybica kojarzona jest przede wszystkim z paznokciami. Nic dziwnego – są one narażone na szczególne ryzyko poprzez nieustanny kontakt z podłożem, na którym mogą znajdować się mikroskopijne elementy, roznoszone na ciele chorego, które stają się przyczyną zakażenia. Często występuje także grzybica skóry, w tym skóry głowy, stóp a także jamy ustnej. Pojawiać się mogą także grzybice, atakujące narządy rodne, czyli pochwę lub penisa. Niebezpieczne mogą być odmiany, które wiążą się z chorobami narządów wewnętrznych, takich jak płuca, drogi moczowe, przełyk, które mogą być również trudniejsze do wykrycia. Grzybicą łatwo można zarazić się w miejscach wilgotnych, takich jak basen, łazienka lub prysznic w hotelu czy na stacji benzynowej. Aby uniknąć choroby, warto zapobiegać jej przedostaniu się do organizmu.

Pierwsze objawy grzybicy

Objawy grzybicy różnią się znacznie w zależności od rodzaju i atakowanej przez nią części ciała. Na przykład grzybica skóry objawia się przede wszystkim swędzeniem. Z kolei w przypadku innych rodzajów grzybicy, na przykład ogólnoustrojowej objawami mogą być nawet zmęczenie, biegunka czy wzdęcia lub zaparcia, problemy z koncentracją czy osłabienie. Choć tego rodzaju symptomy nie są kojarzone z grzybicą, mogą być pierwszym znakiem poważnych problemów, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu w przypadku podejrzenia grzybicy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poddać odpowiedniej kuracji.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: