W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na grzybicę. Za niepożądane dolegliwości mogą odpowiadać różne mikroorganizmy. W sytuacji, gdy chorobę wywołują drożdże z rodzaju Candida, mówimy o kandydozie.
Organizm człowieka nie jest jałowy. Niektóre mikroorganizmy wywierają korzystny wpływ na jego funkcjonowanie. Do tego grona można zaliczyć bakterie kwasu mlekowego, który zapobiegają namnażaniu patogenów. Dopóki w naszym organizmie dominują sprzymierzeńcy, nie musimy obawiać się infekcji grzybiczej.
Wady antybiotykoterapii
Polacy nadużywają antybiotyków. Niektórzy z nas sięgają po nie podczas grypy i przeziębienia. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wspomniane choroby mają podłoże wirusowe, podczas gdy antybiotyki zwalczają bakterie. Korzystając z nich, nie mając ku temu wyraźnych przesłanek, przyczyniamy się do usunięcia dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego. Ich obecność chroni nas przed namnażaniem patogenów.
Niedobór składników odżywczych
Niedobory żywieniowe sprzyjają infekcjom grzybiczym. Gdy nie dostarczamy organizmowi kwasu foliowego, żelaza i witamin z grupy B, osłabiamy jego siły obronne. Jeśli pragniemy uchronić się przed kandydozą, powinniśmy zadbać, aby nasza dieta była zbilansowana. Osoby, które nie jedzą mięsa, powinny wzbogacić swoje menu w warzywa stanowiące źródło żelaza.
Kandydoza – grupy ryzyka
Nosiciele wirusa HIV znajdują się w grupie ryzyka. Nawracające pleśniawki w obrębie jamy ustnej powinny skłonić nas do przeprowadzenia gruntownych badań. Niepokojące zmiany pojawiają się u osób z obniżoną odpornością. Do zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego mogą przyczynić się zarówno niedobory żywieniowe, jak i wirus HIV.
Choroby przewlekłe stopniowo wyniszczają organizm i osłabiają jego siły obronne. Osoby, które zmagają się z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, mocznicą, białaczką, gruźlicą czy nowotworem, często skarżą się na nawracające infekcje grzybicze.
Postacie kandydozy
Kandydoza różni się nasileniem. Może przyjmować postać ostrą lub przewlekłą. Pierwsza często atakuje niemowlęta. W obrębie jamy ustnej malucha pojawiają się pleśniawki, które przypominają białomleczne wykwity.
Kandydoza rzekomobłoniasta
Kandydoza ostra czasem przyjmuje postać rzekomobłoniastą, która manifestuje się miękkimi, białymi, kożuchowatymi wykwitami. Zmiany mogą pojawić się w dowolnym miejscu jamy ustnej. W związku z tym, iż ściśle przylegają do podłoża, próba ich oderwania powoduje krwawienie.
Postać zanikowa
Osoby, które zmagają się z zanikową postacią kandydozy, podczas spożywania ostrych i kwaśnych potraw skarżą się na pieczenie. Choroba objawia się żywoczerwonym ścieńczeniem nabłonka błony śluzowej. U pacjentów dotkniętych tą postacią kandydozy z powierzchni języka znikają brodawki.
W związku z tym, iż pleśniawki bywają bolesne, nie należy ich lekceważyć. Warto poinformować o nich lekarza, który przepisze stosowny lek.
*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.