Łupież pstry to jedna z form grzybicy owłosionej skóry. Chorują na nią najczęściej mężczyźni, po okresie dojrzewania. Łupież pstry występuje nie tylko na głowie, przenosi się także na klatkę piersiową, plecy i szyję. Łupież pstry objawia się plamami koloru różowego, które obejmują bardzo duży obszar skóry. Naskórek złuszcza się, ale nasilenie świądu nie jest zbyt silne. Łupież tego rodzaju najłatwiej rozpoznać w porze letniej. Zmiany, które powoduje, nie opalają się.
W związku z tym, skóra chora jeszcze wyraźniej odcina się od zdrowej. Leczenie tej formy łupieżu jest trudne, choroba potrafi nawracać po wyleczeniu. Należy stosować maści oraz szampony o działaniu przeciwgrzybiczym. Podstawowe substancje stosowane w leczeniu łupieżu pstrego to klotrimazol oraz ketokonazol. Niektóre preparaty z tymi substancjami są dostępne bez recepty, jednak stężenie substancji aktywnych, które zawierają, może być zbyt niskie do wyleczenia tej trudnej dolegliwości. Stosuje się także mydła o działaniu złuszczającym.
*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.