Grzybica pachwin – jak ją rozpoznać?

Grzybica pachwin – jak ją rozpoznać?

Grzybica to dość wstydliwa dolegliwość, która może dopaść każdego. Jednym z rodzajów tej choroby jest grzybica pachwin. Jak ją rozpoznać?

Pachwiny

Więzadło pachwinowe to jeden z elementów budowy naszego ciała. Tkanka łączna prowadzi od kolca biodrowego, do guzka kości łonowej. Więzadła mięśniowe są połączone z miednicą i nerwami. Część tę nazywamy pachwiną. Ból pojawiający się w pachwinie może świadczyć o stanie chorobowym.

Grzybica pachwin

Grzybiczne zmiany skórne mogą pojawić się na skutek niewłaściwej higieny czy źle dopasowanych ubrań. Korzystanie z takich miejsc publicznych jak basen czy sauna niesie ze sobą ryzyko takiej choroby. Źródłem grzybicy pachwin jest często zbyt obcisła bielizna czy spodnie, które ocierają skórę, podrażniając ją. Uszkodzone ciało jest idealnym miejsce dla rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Mikroorganizmy mogą przenieść się ze stóp aż do pachwin, tworząc ogniska chorobowe. Przypadłość taka jak grzybica pachwin jest znacznie częściej diagnozowana u mężczyzn, ale kobiety także są narażone na jej wystąpienie. Nie rozwija się w zdrowym organizmie, tylko atakuje osłabiony układ odpornościowy człowieka.

Jak rozpoznać grzybicę pachwin?

grzybica

W okolicy pachwin panuje wilgotne i ciepłe środowisko, co tylko wzmaga rozwój drobnoustrojów. Zmiany skórne można zaobserwować po obydwu stronach. Grzybicy towarzyszy uporczywy świąd i pieczenie. Wydzielanie potu powoduje nasilenie zmian chorobowych i utrudnia ich szybkie gojenie. Chorobę rozpoznamy przez charakterystyczne rumienie o kolistych kształtach, złuszczające się lub w formie pęcherzyków. Diagnozę umożliwia także barwa powstających wykwitów skórnych, która przechodzi stopniowo od czerwieni do ciemnego brązu. Ogniska zapalne mogą rozprzestrzeniać się w wewnętrzną stronę uda oraz na pozostałe części ciała takie jak pośladki czy podbrzusze, aż do pleców. W rozpoznaniu pomaga także badanie próbki skóry. Grzybicę pachwin leczy się miejscowo, stosując odpowiednie preparaty grzybobójcze, przepisane przez lekarza.

Grzybica pachwin objawia się boleśnie a jej wyleczenie wymaga użycia specjalnych środków farmakologicznych. Szczególne dbanie o higienę ciała oraz dobrze dobrana bielizna, zmniejszają ryzyko zachorowań na dolegliwości grzybiczne, dlatego należy przestrzegać zasad codziennej higieny i dbać o swoje zdrowie.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: