Grzybica jamy ustnej – leczenie

Grzybica jamy ustnej jest to zakażenie wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Gnieżdżą się one zawsze, choć w niewielkiej liczbie na powierzchni skóry, oraz w błonach śluzowych ludzkiego ciała i stanowią naturalny element mikroflory bakteryjnej. Problem zaczyna się wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń równowagi tej mikroflory.
 
Zaburzenia te mogą wynikać m.in. z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, stosowania leków wyniszczających florę bakteryjną (np. antybiotyków czy leków przeciwnowotworowych), a także innych wahań w organizmie. Inną przyczyną zakażenia jamy ustnej grzybicą może być mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej, zła dieta czy też niewystarczająca praca ślinianek.
 
Grzybica jamy ustnej jest inaczej nazywana kandydozą – i na ogół występuje u osób, które już cierpią na jakąś chorobę, w związku z czym ich system immunologiczny nie pracuje prawidłowo. Ryzyko wystąpienia kandydozy jest większe zwłaszcza u osób chorych na : AIDS, nowotwory, cukrzycę, anemię (niedobory żelaza), zaburzenia tarczycy, nadnerczy. Poza tym czynnikiem zwiększającym zagrożenie chorobą są: podeszły wiek, niewłaściwa dieta, wrodzona podatność na zakażenia grzybicze, ciąża, częste urazy mechaniczne i podrażnienia błony śluzowej oraz przyjmowanie leków (antybiotyków, leków przeciwalergicznych, sterydów, immunosupresorów itp.). Leczenie kandydozy musi się odbywać pod kontrolą lekarza. Konieczne jest bowiem badanie mikrobiologiczne – umożliwiające poznanie przyczyn wystąpienia grzybicy. Terapię należy podjąć niezwłocznie, grzybica jamy ustnej może się bowiem rozwinąć i przyjąć bardziej inwazyjną formę.

Podobne artykuły »

Zdrowy-Facet.pl »

Znana w słownictwie osób uprawiających sporty siłowe, rzeźbiących swoje ciało pompa mięśniowa budzi ...

Otyłość uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić ...

Pęcherz pojawiający się na stopie to na ogół bolesny i nieestetyczny bąbel, który stanowi przestrzeń ...

Obecnie kierowcy mogą spotkać się w samochodach z rozmaitymi systemami bezpieczeństwa. Mimo ogromnyc ...

Tak naprawdę społeczeństwo w naszym kraju jest silnie starzejące się. Struktura demograficzna ułożon ...

Polub nas na Facebooku! »

Sprawdź także »

  • Jak można się zarazić grzybicą penisa?
  • Polecane preparaty zapobiegające grzybicy