Możliwe sposoby zarażenia grzybicą

Możliwe sposoby zarażenia grzybicą

Grzybicą można zarazić się na wiele sposobów. Abstrahując już od tego, że choroba może rozwinąć się także z grzybów, które znajdują się w naturalnej mikroflorze ludzkiego organizmu. Oprócz tego do infekcji może dojść poprzez: kontakt z nosicielem (człowiekiem lub zwierzęciem) lub przedmiotem przez niego używanym, drogą pokarmową (zjedzenie zakażonej żywności), a także drogą wziewną. Oczywiście – skala zagrożenia przy różnych potencjalnych źródłach infekcji jest różna.
 
Najczęściej możemy się spotkać z zarażeniem poprzez przebywanie bez ochronnego obuwia na basenie, w saunie, czy pod natryskiem w siłowni. Należy pamiętać, aby bezwzględnie zabezpieczać stopy, unikać wizyt w takich miejscach jeśli mamy na nich jakiekolwiek skaleczenia, a także profilaktycznie używać maści chroniących przed grzybicą stóp. Oprócz tego zagrożenie niosą ze sobą: użytkowanie cudzych (lub pożyczanie komuś własnych): ręczników, mydeł, gąbek, myjek, a także przyborów do obcinania paznokci. Niebezpieczeństwo może również „nadejść” wraz z …obuwiem. Wybór nieprzepuszczającego powietrze obuwia ze sztucznych materiałów stwarza grzybom optymalne warunki do rozwoju (potliwość stóp, ciepłe, wilgotne otoczenie). To samo tyczy się skarpet.
 
Grzybicą możemy zarazić się również u fryzjera, manikiurzystki – dlatego warto zwracać uwagę, czy przedmioty, których używa kosmetyczka są regularnie czyszczone i dezynfekowane. Wysoce zaraźliwe są również grzybica jelit – której występowanie u jednego z domowników może zakończyć się zachorowaniem całej rodziny; a także grzybice narządów płciowych. Grzybica pochwy czy penisa to dolegliwości powszechne, można się nimi zarazić głównie poprzez kontakty seksualne. Stąd – wzmożona higiena oraz zabezpieczenie podczas stosunku są istotne również ze względów zdrowotnych ( o grzybicy mówi się mniej niż o chorobach wenerycznych, tymczasem również ona, bez podjęcia leczenia może generować poważne konsekwencje).

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: