Grzybica paznokci – jak można się nią zarazić?

Grzybica paznokci – jak można się nią zarazić?

Grzybica paznokci stanowi często spotykaną przypadłość. Wbrew pozorom boryka się z nią wiele kobiet, ale nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę, przez co nie zgłaszają się do lekarza i nie podejmują stosownego leczenia. W rezultacie mogą zakażać kolejne osoby. Jak można się zarazić grzybicą paznokci?

Stosowanie tych samych akcesoriów kosmetycznych

Każda z nas powinna mieć swój pilniczek, cążki i nożyczki do paznokci, ponieważ ich współdzielnie jest szalenie niehigieniczne i grozi przeniesieniem wielu chorób, w tym grzybicy paznokci. Niestety, bardzo często pożyczamy swój pilniczek przyjaciółce, której akurat złamał się paznokieć i zahacza nim o ubrania. Automatycznie zakładamy, że jest ona zdrowa, co niekoniecznie jest prawdą.

Stosowanie tych samych lakierów do paznokci i topów

Gdy dwie kobiety mieszkają pod jednym dachem, perspektywa korzystania ze wspólnych lakierów i topów czy baz pod manicure wydaje się szalenie kusząca. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, daje też szerszy wybór kolorów emalii. Choć tego typu kosmetyki zazwyczaj zawierają mnóstwo chemikaliów, które to hamują wzrost potencjalnych patogenów, to czasem ich działanie okazuje się niedostateczne.

Podawanie dłoni

Niestety, jeśli ktoś ma zaawansowaną grzybicę paznokci, to podając mu rękę i dotykając zainfekowaną płytkę, możemy się bardzo łatwo zarazić.

Noszenie butów po osobie zakażonej

Bardzo często grzybica paznokci pojawia się przy palcach stopy. Osoba dotknięta tą przypadłością nie zdaje sobie z tego nawet sprawy. Dziwne zabarwienie paznokci bierze za normę albo efekt przebarwienia po stosowaniu kolorowych emalii. Taka osoba może w dobrej wierze pożyczać swojej siostrze czy przyjaciółce zainfekowane obuwie.

Noszenie rękawiczek po osobie zakażonej

Czasem gubimy swoje rękawiczki i wtedy cieszymy się, gdy ktoś dzieli się z nami swoimi. Wszystko wspaniale, gorzej, gdy ta osoba cierpi na grzybicę paznokci. Noszenie po niej zainfekowanych rękawiczek może zakończyć się przeniesieniem drożdży także na naszą płytkę.

Korzystanie z tych samych ręczników do wycierania rąk

Każdy powinien mieć swój ręcznik do wycierania rąk lub powinniśmy korzystać z papierowych, które mają charakter jednorazowe. Te proste rozwiązania chronią nas nie tylko przed grzybicą paznokci, ale też brodawkami, które wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Niestety, te wykazują dużą zdolność do transferu.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: