Grzybica skóry – leczenie

Grzybice to często występujące schorzenia skóry, dotykają one znacznego odsetka społeczeństwa. Najczęściej infekcja grzybicza rozwija się w takich powierzchniach skóry, jak jej fałdy, zagięcia, przestrzenie między palcami, pachwiny. W miejscach tych często panuje wilgoć co stanowi idealne środowisko do rozwoju grzybów (w połączeniu z ciepłotą ciała człowieka).
 
Do początkowych objawów grzybicy skóry należą: zaczerwienienie, zmiany zabarwienia skóry a także jej złuszczanie. Zmiany rozprzestrzeniają się również na dalsze obszary skóry, a także na paznokcie (co jest bardzo częste w przypadku grzybicy stóp). Sposób leczenia grzybicy skóry zależy od stopnia zaawansowania zmian. Gdy są one rozległe zaleca się podawanie leków doustnych, ale także dodatkowo stosowanie maści lub kremów do leczenia miejscowego. Niewielkie zmiany grzybicze wystarczy niwelować przy pomocy specjalnej maści – używanej co najmniej 2 – 3 razy na dzień (terapia trwa wtedy stosunkowo krótko, bo do 2 tygodni). Leki przeciwgrzybicze mogą działać różnorako: niszczyć strukturę grzyba, zaburzać jego regenerację, ale też działać destruktywnie na szlaki syntezy składników budulcowych grzyba. Przy doborze leku powinno się również brać pod uwagę wiek pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia, gdyż niektóre leki mogą wywoływać skutki uboczne. Oprócz stosowania farmakoterapii zalecane jest wprowadzenie wzmożonych zasad higieny osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgnacji miejsc zmienionych chorobowo. Dużą rolę odgrywa również odpowiednia, wspomagająca leczenie dieta (bogata w witaminy, a uboga we wszelkiego rodzaju cukry czy węglowodany proste).
 
Warto pamiętać również o działaniach profilaktycznych: noszeniu ubrań z naturalnych, przewiewnych tkanin, wybieraniu obuwia, które pozwala skórze stóp oddychać, unikaniu chodzenia boso w miejscach takich jak basen czy sauna, oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej na co dzień.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: