Grzybica paznokci – leczenie

Zakażenie grzybicze to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Może powodować szereg groźnych dla organizmu konsekwencji, nie mówiąc o dyskomforcie.
Grzybica paznokci jest jedną z najpowszechniejszych postaci tego schorzenia. Dotyka ponad 1/5 Polaków.
 
Najczęściej grzybica ta jest związana z zakażeniem skóry między palcami stóp – które w wyniku braku leczenia szybko przemieszcza się na paznokcie stóp oraz dłoni. Grzyb umiejscawia się pod płytką, dlatego proces jego leczenia jest na ogół długotrwały i żmudny. Jednak to konieczne, aby choroba nie zaatakowała innych części naszego ciała. Wbrew temu, do czego usiłują nas przekonać producenci leków do stosowania miejscowego, leczenie grzybicy paznokci to proces wymagający współpracy z lekarzem. Często nawet przez wiele lat nie można pozbyć się schorzenia. Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników – m.in. od wieku pacjenta oraz jego konsekwencji w stosowaniu terapii. Najwyższą wyleczalność ma grzybica u osób młodych. Najcięższe przypadki dotyczą z kolei osób starszych, często zakażenie ma postać zaawansowaną i obejmuje większe obszary ciała.
 
Jednak konsekwentne i systematyczne stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych (w porozumieniu z dermatologiem) na ogół skutkuje wyleczeniem choroby. Istotne jest jednak, aby najpierw grzybicę właściwie zdiagnozować (za pomocą badania mikrobiologicznego). W ten sposób nie tylko możemy ustalić genezę naszej choroby, ale również dobrać odpowiednią farmakoterapię – ilość dostępnych na rynku preparatów jest bowiem duża, i powinna być dobierana do indywidualnego przypadku (stopnia zaawansowania grzybicy, wieku pacjenta, stosowanych przez niego leków, stylu życia).

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: