Grzybica na głowie

Grzybice skóry głowy należą do najbardziej uciążliwych i jednocześnie najmniej estetycznych rodzajów zakażeń grzybiczych. Dotykają najczęściej dzieci, ale również i dorosłych.

Szczególnie podatną na zakażenia skóry głowy drożdżakami są dzieci, gdyż dużą część czasu przebywają w dużych skupiskach ludzkich (szkoły czy przedszkola). Grzyby najczęściej wywołujące zakażenia skóry głowy to M.canis i T.mentagrophytes. Są to grzyby zoofilne, czyli przenoszonej na ludzi ze zwierząt (np. psów czy kotów). Dlatego też istotne jest przestrzeganie zasad higieny w kontakcie ze zwierzętami, w szczególności wolnożyjącymi oraz nam nieznanymi.

Diagnozy grzybiczego zakażenia skóry dokonać może wyłącznie lekarz, gdyż niektóre choroby (takie jak łuszczyca czy łojtokowe zapalenie skóry) mogą dawać objawy przypominające schorzenie gzybicze. Grzybice skóry głowy podzielić można na trzy rodzaje. Grzybica drobnozarodnikowa przejawia się występowaniem dużych ognisk łuszczącej się skóry i ułamanych włosów.

Drugi jej rodzaj, grzybica strzygąca, poza ogniskami wyłysienia i łuszczenia, może również wywołać wystąpienie zapalnych guzów lub nacieków. Najrzadziej występującym rodzajem grzybicy skóry głowy jest grzybica woszczynowa, wywołująca pojawianie się żółtych strupów, które zawierają grzybnię wraz ze złuszczonym naskórkiem. Inną chorobą skóry głowy wywoływaną przez drożdżaki jest łupież pstry.

W celu skutecznego wyleczenia grzybicy skóry głowy lub potwierdzenia jej wystąpienia, niezbędne jest wykonanie badania mikologicznego. Po otrzymaniu wyniku, lekarz dermatolog dobiera odpowiedni lek lub zestaw leków, których stosowanie według zaleceń w większości przypadków pozwala na skuteczne wyleczenie grzybicy.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: