Grzybica jamy ustnej jest to zakażenie wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Gnieżdżą się one zawsze, choć w niewielkiej liczbie na powierzchni skóry, oraz w błonach śluzowych ludzkiego ciała i stanowią naturalny element mikroflory bakteryjnej. Problem zaczyna się wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń równowagi tej mikroflory.
Zaburzenia te mogą wynikać m.in. z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, stosowania leków wyniszczających florę bakteryjną (np. antybiotyków czy leków przeciwnowotworowych), a także innych wahań w organizmie. Inną przyczyną zakażenia jamy ustnej grzybicą może być mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej, zła dieta czy też niewystarczająca praca ślinianek.
Grzybica jamy ustnej jest inaczej nazywana kandydozą – i na ogół występuje u osób, które już cierpią na jakąś chorobę, w związku z czym ich system immunologiczny nie pracuje prawidłowo. Ryzyko wystąpienia kandydozy jest większe zwłaszcza u osób chorych na : AIDS, nowotwory, cukrzycę, anemię (niedobory żelaza), zaburzenia tarczycy, nadnerczy. Poza tym czynnikiem zwiększającym zagrożenie chorobą są: podeszły wiek, niewłaściwa dieta, wrodzona podatność na zakażenia grzybicze, ciąża, częste urazy mechaniczne i podrażnienia błony śluzowej oraz przyjmowanie leków (antybiotyków, leków przeciwalergicznych, sterydów, immunosupresorów itp.). Leczenie kandydozy musi się odbywać pod kontrolą lekarza. Konieczne jest bowiem badanie mikrobiologiczne – umożliwiające poznanie przyczyn wystąpienia grzybicy. Terapię należy podjąć niezwłocznie, grzybica jamy ustnej może się bowiem rozwinąć i przyjąć bardziej inwazyjną formę.