Grzybica łuskowata należy do grzybic, które w naszym kraju występują niezwykle rzadko. Pojawia się natomiast w krajach o bardzo ciepłym klimacie, takich jak wyspy Polinezyjskie, Azja południowo-wschodnia, w Ameryce środkowej i południowej. Pojawia się u osób, które żyją w prymitywnych warunkach i źle się odżywiają, ma też związek ze zmniejszoną odpornością. Zmiany mają wygląd okrągłych plam. Diagnoza następuje poprzez badanie próbki skóry.
Grzybica łuskowata, zwana także Tokelau, powoduje pojawienie się silnie łuszczących zmian, które często występują z innymi dolegliwościami skóry. Choroba jest zakaźna, przenosi się poprzez dotyk. Leczenie grzybicy łuskowatej jest bardzo trudne, z uwagi na bardzo późne wizyty pacjentów u lekarza, które są spowodowane złą sytuacją życiową. Choroba jest leczona silnymi antybiotykami, takimi jak grizeofulwina oraz terbinafina. Z uwagi na dużą zaraźliwość choroby, istnieje ryzyko zawleczenia jej do krajów rozwiniętych przez turystów, dlatego zalecana jest ostrożność.
*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.