Grzybica u psa – warto reagować jak najszybciej

Zdjęcie autorstwa Christian Domingues z Pexels
Zdjęcie autorstwa Christian Domingues z Pexels

Jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie jest pies. Bardzo często jest on ulubieńcem całej rodziny, o którego dobrostan trzeba zawsze dbać. Zwierzęta, tak jak i ludzie potrzebują przede wszystkim miłości. Konieczne także będzie tutaj odpowiednie odżywianie, zapewnienie dobrej ilości spacerów oraz zabawy, czy też np. wyznaczenie wygodnego miejsca do spania. Trzeba mieć także na uwadze opiekę weterynaryjną, dzięki której będziemy mogli interweniować w kryzysowych sytuacjach. Z pewnością przyda się ona, gdy pojawi się grzybica u psa. Objawy grzybicy mogą być bardzo zróżnicowane. W przypadku tej choroby liczy się czas, gdyż grzybica taka może się przenosić na inne zwierzęta oraz ludzi. Leczenie grzybicy może być długotrwałe, ale z pewnością jest koniecznością. Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim – obowiązki. Warto o tym pamiętać. 

Grzybica skóry u psa – schorzenie, z którym trzeba walczyć

Objawów choroby takich jak grzybica u psa nie powinniśmy przeoczyć. W sklepach zoologicznych możemy nabyć różnego rodzaju preparaty przeciwgrzybicze. Co robić, gdy mamy podejrzenia, że taka choroba pojawiła się u naszego psa? Grzybica powinna z pewnością zostać pokazana lekarzowi weterynarii, który podejmie decyzję, jak leczyć zakażenie grzybicze. Lekarz weterynarii może np. wykonać posiew, dzięki któremu leczenie miejscowe chorób skóry u naszego pupila będzie o wiele skuteczniejsze. Warto jest więc jak najszybciej wdrożyć skuteczne leczenie. Grzybica skóry u psa może się przenieść, np. na ludzi. Zarodniki grzybów mogą przetrwać bardzo długo w oczekiwaniu na korzystne warunki rozwoju. Często przebyte choroby u psa mogą doprowadzić do rozwoju grzybicy. Pamiętajmy, że w naturze występują bardzo różne rodzaje grzybicy, stąd też ważne jest rozpoznanie rodzaju grzyba i uderzenie w jej objawy z całą mocą.

Grzybice głębokie skóry, grzybice wewnętrzne – czas ma znaczenie

Do objawów ogólnych należą różnego rodzaju zmiany skórne, np. w okolicach uszu, nosa, grzbietu czy pazurów. W zależności od gatunku grzyba mogą się one także objawić pod postacią grzybic wewnętrznych, atakujących np. żołądek albo wątrobę, itp. Objawy kliniczne mogą być więc tutaj dość zróżnicowane. Warto więc przystąpić do leczenia miejscowego i np. wygolić zakażone włosy z odpowiednim zapasem. W związku z leczeniem ogólnym warto zapewnić psu spokój oraz np. kupić mu naturalne gryzaki np. firmy Petmex, które skutecznie będą odwracać jego uwagę od zakażonych partii ciała. Grzybica u psa jest schorzeniem, którego można się pozbyć, stosując odpowiednie środki.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: