Pleśniawki są schorzeniem, które nader często spędza sen z powiek młodym mamom. Pojawiają się one u noworodków wskutek zakażenia grzybami Candida albicans. Występują w jamie ustnej, na języku oraz podniebieniu dziecka, jednak w niektórych cięższych przypadkach zakażenie może przenieść się na przełyk, tchawicę, krtań czy oskrzela.
 
Zmiany zapalne mogą wystąpić już około 5 doby życia noworodka, ale nie także później, jeśli dziecko jest leczone antybiotykami lub też ma obniżoną odporność. U źródeł pleśniawek leży głównie osłabienie układu immunologicznego, podatność na zakażenie, brak odpowiedniej higieny (kontakt z zakażonymi przedmiotami), zakażenie podczas porodu (bakteriami występującymi w drogach rodnych kobiety). Do czynników ryzyka należy także wcześniactwo, a u starszych dzieci – przebyte już we wczesnym okresie zakażenie.
 
Do głównych objawów tego schorzenia należą: biały, grudkowaty nalot na błonie śluzowej jamy ustnej (na języku, podniebieniu, dziąsłach). W początkowym stadium choroba nie powoduje bólu czy dyskomfortu, jednak z czasem następują trudności w przełykaniu oraz ból, utrata łaknienia, skłonność do wymiotów oraz ogólne rozdrażnienie i niepokój.
 
Pleśniawki na ogół nie są groźne dla zdrowia lub życia, wymagają jednak leczenia, bo to dolegliwość wyjątkowo zaraźliwa. Może się przenieść również na brodawki matki (jeśli ta karmi piersią), wywołując świąd, pieczenie i ból. Leczenie pleśniawek musi odbywać się pod kontrolą pediatry – to lekarz dobiera odpowiednie leki w zależności od zaawansowania choroby. Zazwyczaj terapia ogranicza się do podawania działających miejscowo leków grzybobójczych, gdzie leczenie trwa około 10 dni, a ból mija już po kilku dniach stosowania preparatu.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: