Grzybica nosa

Grzybica nosa

Choć w świadomości społecznej grzybica zapisała się jako choroba rąk, nóg i paznokci, może zaatakować dowolną część ciała. Ze względu na dogodne warunki dermatofity najczęściej rozwijają się w obrębie błony śluzowej.

Grzybica nosa często bywa mylona z grypą i przeziębieniem. Wspomniane choroby manifestują się katarem trudnym do wyleczenia. W związku z tym, iż co roku wzrasta odsetek alergików, wielu lekarzy obarcza uczulenie odpowiedzialnością za nieżyt nosa.

Uporczywy katar

Warto spisywać dolegliwości, które towarzyszą katarowi. Jeśli przy pochyleniu głowy pojawia się silny ból, a lepka wydzielina nie ustępuje po 7 dniach, powinniśmy zapisać się na wizytę u specjalisty.

Dermatomikozy – leczenie

Wielu lekarzy walkę z nieżytem nosa sprowadza do podania preparatów działających miejscowo. Warto jednak pamiętać, iż odpowiedzialność za grzybicę ponoszą dermatofity, które zaatakowały jelita. Mikroorganizmy chorobotwórcze przenikają do krwiobiegu i atakują różne części ciała.

Śluz pożywką dla grzybów

W przypadku infekcji grzybiczej mamy do czynienia z błędnym kołem. Namnażające się dermatofity zwiększają produkcję śluzu, który ma za zadanie usunąć zanieczyszczenia i nawilżyć błonę śluzową. Warto jednak pamiętać, iż wspomniana wydzielina stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów.

Antybiotykoterapia a dermatomikozy

Z przeprowadzonych badań wynika, iż w większości przypadków za wystąpienie niepożądanych dolegliwości odpowiadają drożdże z rodzaju Candida. Te mikroorganizmy w normalnych warunkach występują w naszym organizmie. Ich liczebność ograniczają bakterie kwasu mlekowego. Niestety, antybiotykoterapia przyczynia się do wyjałowienia przewodu pokarmowego, co z kolei stwarza dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Osoby, które przyjmują antybiotyki, powinny pamiętać o probiotykach, czyli o żywych, wyselekcjonowanych szczepach bakterii kwasu mlekowego. Ich niedobór sprzyja groźnym infekcjom.

Podobne artykuły »

Zdrowy-Facet.pl »

Otyłość uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić ...

Pęcherz pojawiający się na stopie to na ogół bolesny i nieestetyczny bąbel, który stanowi przestrzeń ...

Obecnie kierowcy mogą spotkać się w samochodach z rozmaitymi systemami bezpieczeństwa. Mimo ogromnyc ...

Tak naprawdę społeczeństwo w naszym kraju jest silnie starzejące się. Struktura demograficzna ułożon ...

Stopy, to właśnie na nic opieramy nasze ciało. To stopy niosą nas przez życie, a my często traktujem ...

Polub nas na Facebooku! »

Sprawdź także »

  • Grzybica strzygąca
  • Grzybica penisa objawy
  • Objawy grzybicy paznokci
  • Grzybica jamy ustnej