Pięć mitów o grzybicy

Pięć mitów o grzybicy

Grzybica to choroba, z którą wiąże się wiele mitów. Ta niezwykle popularna infekcja, która dotyka wielu ludzi. Niektóre z informacji, jakie znaleźć można na przykład w Internecie mogą okazać się naprawdę szkodliwe. Z tego powodu warto rozprawić się z nimi i zapoznać z faktami na temat grzybicy.

Grzybica stóp wiąże się z brakiem higieny

Jest to nieprawda. Faktycznie, czasami brak higieny może pomagać w pojawieniu się grzybicy, jednak to nie on jest jej główną przyczyną. Grzybica jest chorobą zakaźną, a zatem można się nią zarazić. Wiele osób wstydzi się przyznać do problemu z grzybicą, ponieważ wydaje się, że oznacza ona, iż zaniedbano kwestie higieny. Jest to jednak myślenie błędne. Zarażenie się grzybicą wiąże się w większym stopniu z obniżoną odpornością niż faktycznym zaniedbaniem.

Mycie i kąpiele pomogą pozbyć się grzybicy

Niestety, grzybica jest chorobą. W związku z tym jej pozbycie się wymaga leczenie odpowiednimi środkami. Kąpiele nie pomogą w pozbyciu się grzybicy. Aby to osiągnąć, należy udać się do lekarza i poddać odpowiedniemu leczeniu.

Grzybicą stóp zaraża się wyłącznie poprzez kontakt bosej stopy z podłożem

Faktycznie, chodzenie boso, zwłaszcza w obiektach sportowych czy na basenie może ułatwić zachorowanie na grzybicę stóp czy paznokci. Nie jest to jednak jedyny sposób na złapanie infekcji. Niektóre odmiany grzybicy nie wiążą się z bezpośrednim kontaktem z podłożem. Można zarazić się na przykład korzystając z nie zdezynfekowanych przyrządów kosmetycznych czy cudzego obuwia.

Brak objawów oznacza wyleczenie grzybicy

Niektórzy sądzą, że ustąpienie objawów grzybicy pozwala na zrezygnowanie z przyjmowanych leków. Tak jednak nie jest. Niestety, zakażenie grzybicą jest chorobą nawracającą, dlatego tak istotne jest, aby doprowadzić proces leczenia do końca. Nie należy przerywać przyjmowania medykamentów przed czasem zaleconym przez lekarza specjalistę.

Noszenie obuwia to sposób na zabezpieczenie się przed grzybicą stóp

Niestety, grzybicą stóp można zarazić się także poprzez noszone obuwie. Z tego powodu w przypadku wystąpienia infekcji należy wykonać ich dezynfekcję.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: