Grzybica jelit stanowi jedno z częściej spotykanych zaburzeń pokarmowych. Choroba ta jest spowodowana niekontrolowanym rozrostem grzybów na ściankach jelit, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej. Zaburzenie może być niebezpieczne i prowadzić do zatrucia całego organizmu.
Dzieje się tak ponieważ fermentujące i gnijące w jelitach drożdżaki (i inne grzyby) mogą przedostawać się do krwioobiegu. Grzybica jelit jest schorzeniem, które najczęściej dotyka osób z osłabionym układem immunologicznym. Wśród zachorowań większy odsetek stanowią kobiety, zwłaszcza w okresie menstruacyjnym. Grzybica jelit jest wyjątkowo zaraźliwa, dlatego też leczenie nie powinno obejmować tylko jednego z domowników, ale wszystkich. Terapia opiera się na stosowaniu specjalnej diety antygrzybicznej, piciu naparów oraz podawaniu probiotyków.
Odpowiednia dieta może pomóc w usunięciu skupisk drożdży z jelita cienkiego i grubego (dzięki obecnym w pokarmach włóknom roślinnym, błonnikowi nierozpuszczalnemu itp.).
W diecie mającej na celu zwalczenie grzybicy nie może zabraknąć: warzyw – surowych oraz gotowanych (w szczególności pomidorów, szpinaku, rzepy, kalarepy, warzyw strączkowych, kiszonej kapusty, czosnku, cebuli, ziół ogrodowych), owoców (zawierających mało cukru – jak kwaśne jabłka, cytryny, grejpfruty, kiwi, wiśnie), kompotów z kwaśnych owoców, ryb, jajek, oraz produktów z kwaśnego mleka. Ważne jest również spożywanie dużych ilości napojów niesłodzonych – wody, kawy, herbaty a także wina (wytrawnego). Można sobie pozwolić na produkty pełnoziarniste, jak ryż czy chleb razowy, ale w umiarkowanych ilościach. Dieta oznacza jednak wykluczenie z jadłospisu: cukru (w każdej postaci, zarówno w słodzonych produktach jak i owocach czy potrawach mącznych), pieczywa drożdżowego, produktów z białej mąki (zarówno pieczywa jak i makaronów), słodkich win, napojów, piwa, tłustych mięs. Dieta na ogół musi być stosowana przez okres kilku tygodni.