Kobiece okolice intymne są szczególnie podatne na rozmaite bakteryjne infekcje. Okresem, w którym zapadalność na poszczególne choroby znacznie wzrasta jest ciąży. Jednym z rodzajów takich schorzeń jest grzybica. Zazwyczaj dolegliwość ta ma łagodny przebieg i wiąże się tylko z dyskomfortem związanym z poszczególnymi objawami (pieczenie, świąd, ból podczas oddawania moczu).
Większość przyszłych mam obawia się jednak przede wszystkim o zdrowie dziecka. W tym wypadku jednak to niepodjęcie leczenia wiąże się z większym zagrożeniem. Tylko wtedy infekcja grzybicza pochwy nie będzie niebezpieczna dla płodu.
Oczywiście – wszelkiego rodzaju leki należy stosować ze wzmożoną ostrożnością, zwłaszcza jeśli chodzi o prepararty doustne. Dlatego leczenie musi być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza. W czasie trwania ciąży podawane są zazwyczaj działąjące miejscowo globulki nystatynowe. W wypadku nie podjęcia leczenia – podczas porodu dziecko może ulec zakażeniu, przechodząc przez kanał rodny. U zainfekowanego dziecka mogą pojawić się pleśniawki – schorzenie tyleż bolesne, co trudne do wyleczenia, oraz znacząco obniżające komfort funkcjonowania.
Podjęcie leczenia jest również istotne przez wzgląd na zdrowie matki. Nieleczona, ciężka postać zakażenia grzybiczego może bowiem prowadzić do przedwczesnego porodu a nawet poronienia (choć są to przypadki niezwykle rzadkie). Większość leków, jakie są stosowane w terapii grzybicy pochwy nie zagraża zdrowiu czy życiu dziecka i może być bez obaw stosowana przez przyszłą mamę.