Leczenie grzybicy powinno polegać nie tylko na stosowaniu rozmaitych farmaceutyków, maści czy tabletek. Przede wszystkim należy włączyć do codziennych pielęgnacyjnych rytuałów pewne działania profilaktyczne. Zarówno w zakresie higieny i dbania o ciało, jak i w sferze odżywiania.
Oczywiście, leki hamujące rozwój grzybów są niezwykle potrzebne, niemniej jednak – terapię powinny wspierać także metody naturalne, znane ludzkości już od wieków. Warto przy tym pamiętać, że domowe sposoby na leczenie grzybicy są skuteczne jedynie w jej początkowych stadiach.
Podstawę stanowi za każdym razem prawidłowa higiena, a w wypadku infekcji intymnej – noszenie naturalnej bielizny, stosowanie talku, a także popularnych „nasiadówek” z domieszką olejków eterycznych. Podczas leczenia grzybicy ważne jest też zachowywanie odpowiedniej diety – wykluczenie z jadłospisu produktów zawierających drożdże, produktów przetworzonych, zawierających cukry proste, słodzonego nabiału, a także mięs czy wędlin. Menu powinno się opierać na warzywach, owocach, wodzie niskomineralizowanej, płatkach owsianych, kaszach a także pieczywie nie zawierającym drożdży i zielonej herbacie. Zalecane są także pewne „rytuały pielęgnacyjne”, jak kąpiele ziołowe, moczenie stóp w wodzie z octem. Popularną metodą leczenia grzybicy skóry są również okłady na zmienione miejsca – mogą one być wykonywane m.in. z octu jabłkowego (lub mieszanki octów winnego i jabłkowego), olejku herbacianego, a nawet jogurtu naturalnego. Dość kontrowersyjnym sposobem jest nacieranie zainfekowanych obszarów czosnkiem – co ma niwelować świąd oraz działać przeciwzapalnie.