Dieta detoksowa – jak oczyścić organizm z toksyn?

estudio bloom z Unsplash
estudio bloom z Unsplash

Dieta oczyszczająca to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji i elementów, które sprawiają, że odczuwamy zmęczenie, brak energii, problemy ze skórą, włosami oraz koncentracją. Dietetycy proponują różne diety detoksowe, które różnią się długością stosowania, głównymi założeniami oraz zawartością kaloryczną. Jak zastosować najskuteczniejszą dietę oczyszczającą? Czy pomoże w tym catering dietetyczny.

Dieta oczyszczająca – cele i zastosowanie

Organizm człowieka przez cały czas kumuluje w sobie szkodliwe toksyny, które bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie, efektywność pracy, poziom energii i koncentracji. Większość diet oczyszczających jest oparta na produktach zawierających dużej ilości błonnika, który możemy znaleźć przede wszystkim w warzywach i owocach. W niektórych systemach żywieniowych zaleca się spożywać od pięciu do nawet dziewięciu małych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Poza owocami do diety powinniśmy także dołączyć nasiona, orzechy i całe ziarna oraz żywność sfermentowaną jak np. kefir, kapusta kiszona i jogurty. Bardzo ważne jest dostarczanie dużej ilości płynów, w tym przede wszystkim wody. Rezygnujemy natomiast z żywności wysoko przetworzonej oraz wszelkich używek – kawy, alkoholu, papierosów, napojów gazowanych i cukru. Trzeba jednak pamiętać, że restrykcyjna dieta oczyszczająca może być stosowana jedynie okresowo.

Rodzaje diet oczyszczających

Ciężko określić, ile istnieje różnych diet detoksowych i ich wariacji. Skupimy się więc na krótkim omówieniu najpopularniejszych z nich. Dieta owocowa, jak wskazuje nazwa, opiera się wyłącznie na spożywaniu owoców. Natomiast dieta warzywna przewiduje stworzenie jadłospisu składającego się jedynie z warzyw gotowanych na parze lub w formie soku. W przypadku diety oczyszczającej cytrusowej – stosuje się owoce cytrusowe i świeżo wyciśnięte soki. Popularnym rozwiązaniem jest także dieta dr Dąbrowskiej, czyli kilkutygodniowy plan dietetyczny oparty na niskoskrobiowych warzyw i owoców. Popularnymi wersjami diety oczyszczającej są także m.in. dieta jabłkowa, dieta sokowa, dieta zbożowa i dieta śliwkowa.

Każda z nich cechuje się nieco odmiennym podejściem do oczyszczania organizmu. Trzeba przy tym pamiętać, że nie każdy może stosować niektóre rodzaje diet. Plany żywieniowe mające na celu oczyszczenie organizm są bardzo restrykcyjne, ponieważ eliminują praktycznie wszystkie produkty z wyjątkiem minimalnie przetworzonych, a w niektórych przypadkach ograniczają się do zaledwie jednej grupy – np. warzyw lub owoców. Oznacza to, że zbyt długie korzystanie z takiego sposobów odżywiania może doprowadzić do zbyt dużej utraty wagi, niedożywienia i licznych niedoborów witamin i minerałów. Jeżeli nie chcemy ryzykować nieprzyjemnych konsekwencji, powinniśmy spojrzeć na to, co dla nas przygotował catering dietetyczny Częstochowa.

Co zrobić po zakończeniu diety oczyszczającej?

Niezależnie od tego, czy w przeprowadzeniu detoksu pomoże nam dieta pudełkowa, czy nie, równie istotne są zmiany w sposobie odżywiania, które wprowadzimy już po zakończeniu postu. Aby utrzymać efekty i chociaż częściowo zabezpieczyć swój organizm na przyszłość, bardzo ważne jest zmienienie swoich nawyków żywieniowych już na stałe. Nie wracamy więc do przetworzonych produktów, słodkich napojów i słodkich przekąsek.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: