Czy seks oralny może spowodować grzybice jamy ustnej?

Czy seks oralny może spowodować grzybice jamy ustnej?

Cierpisz z powodu nawracających infekcji intymnych, upławów, nieprzyjemnego świądu i pieczenia? Zatroszcz się w takim razie nie tylko o siebie, ale także o swojego partnera! Grzybica okolic intymnych może również zainfekować jamę ustną.

W dobie popularności seksu oralnego, na całym świecie zanotowano znaczny wzrost zakażenia grzybicą jamy ustnej. Niewielu zdaje sobie sprawę, że osoby borykające się z intymnymi grzybicami mogą zainfekować nie tylko okolice narządów płciowych swoich partnerów. Bakterie tego typu zagnieżdżają się także w jamie ustnej.

Skutecznie leczenie grzybicy

Wyleczenie grzybice jest niezwykle trudnym i czasochłonnym procesem.  Lekarze zazwyczaj przepisują środki do zastosowania miejscowego zapominając, iż zainfekowaniu najprawdopodobniej uległ już cały organizm. W takiej sytuacji powinno działać się wielotorowo. Oprócz globulek i maści należy zastosować kurację doustną, która umożliwi tabletkom o wiele skuteczniejsze działanie ogólnoustrojowe. Leczeniu powinny poddać się obie strony, ponieważ w przeciwnym razie – stale będą wzajemnie się zarażać.

W okresie leczenia należy koniecznie zaprzestać jakichkolwiek stosunków seksualnych oraz pocałunków.

Gdy nic nie pomaga

Jeśli grzybica nie ustępuje lub ciągle nawraca – świadczy to o nabyciu odporności grzyba na stosowane dotychczas preparaty. W tym celu należy zmienić sposób jego leczenia. Po zgłoszeniu się kolejny raz do ginekologa poprośmy go o pobranie wymazu ze zmian w okolicach narządów intymnych oraz jamy ustnej i wysłanie materiału na szczegółowe badania mikrobiologiczne. W ten sposób uda się dokładnie sklasyfikować bakterie oraz zastosować odpowiedni sposób leczenia.

Ważna profilaktyka

Po zwalczeniu infekcji trzeba koniecznie pamiętać o właściwej profilaktyce. Należy odbudować naturalną florę bakteryjną za pomocą preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego. Są one dostępne w aptekach w formie dopochwowej, doustnej oraz w postaci delikatnych do higieny intymnej.

Grzybica jest przypadłością, której możemy nabawić się wszędzie. Choć jest tematem wstydliwym, nie należy jej ukrywać. Właściwa interwencja oraz leczenie sprawią, że szybko o niej zapomnimy.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: