Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy

czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy

Drożdżaki nie atakują skóry i paznokci, dopóki organizm funkcjonuje prawidłowo.

Wykazano, iż zakażeniu sprzyjają: 1) czynniki wrodzone np. atopia, zaburzenia rogowacenia, 2) nabyte np. stosowanie leków, w tym antybiotyków, choroby obwodowe, stosowanie opatrunków okluzyjnych, otarcia itp., 3) środowiskowe, w niektórych grupach zawodowowych obserwuje się wzrost zachorowań na grzybicę.

Problem dotyczy m.in. żołnierzy i sportowców. Wilgoć, ciepło i brak światła stwarzają optymalne warunki dla rozwoju grzybów.Wilgotne środowisko stwarza optymalne warunki rozwoju dla grzybów. Wśród grup ryzyka wymienia się osoby, które przebywają w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach i korzystają z ogólnodostępnych pryszniców np. w hotelach. W hotelach nie należy chodzić boso po wykładzinach, ponieważ nie mamy pewności, że wcześniej nie korzystał z nich człowiek cierpiący na grzybicę. Osoby, które korzystają z łazienek na basenie, powinny brać prysznic, mając na nogach gumowe klapki.

Warto przyjrzeć się butom, które nosimy na co dzień. Obuwie wykonane z materiałów syntetycznych, które charakteryzuje się małą przewiewnością, sprzyja rozwojowi grzybicy. Nawet wygodne, skórzane buty mogą stworzyć dogodne środowisko dla drożdżaków z rodzaju Candida, jeśli nosimy je przez kilka godzin, a nasza stopa poci się. Latem warto nosić odkryte obuwie. Panowie często unikają sandałów, tymczasem ich niechęć może okazać się zgubna dla zdrowia. Jeśli jeden z domowników zmaga się z grzybicą, powinniśmy zachować ostrożność. Wspólną wannę należy dokładnie myć przy użyciu płynów i mleczek. Choremu domownikowi nie można pożyczać ręcznika, gąbki do mycia czy nożyczek do paznokci.

Choć nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed grzybicą, warto stosować się do podstawowych zasad higieny. W ten sposób możemy znacznie ograniczyć ryzyko choroby.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Grzybice 2020