Prometazyna w lekach

James Yarema z Unsplash
James Yarema z Unsplash

Prometazyna zaliczana jest do leków klasycznych i jest w stanie wesprzeć organizm w leczeniu objawów chorobowych w tym również lękowych.

Kilka słów o substancji

Prometazyna jest organicznym związkiem chemicznym, który wchodzi w skład leków działających uspokajająco. Jej substancja blokuje łączenie się histaminy z receptorami, dzięki czemu nie dochodzi do stanów zapalnych.

Leki z prometazyną działają w leczeniu objawowym zapaleń skóry, łagodzi reakcje anafilaktyczne. Ma działanie przeciwalergiczne.

Prometazyna wspiera organizm od strony układu nerwowego. Obniża poziom dopaminy w organizmie.

Ponadto w połączeniu z lekami przeciwbólowymi przedłuża ich działanie co ma ważne zastosowanie podczas terapii.

Substancja czynna ma również właściwości przeciwcholinergiczne, które są wykorzystywane w pomocy z uciążliwym kaszlem. Zmniejsza katar, dzięki czemu ułatwia oddychanie.

Ma silne działanie przeciwwymiotne oraz nasenne.

W Polsce występuje w lekach w formie syropu oraz drażetek. Wchodząc na stronę baza-lekow.com.pl otrzymasz wskazówki dotyczące, w których lekach można znaleźć prometazynę.

Zalecenia stosowania

Stosowanie prometazyny zaleca się w przypadku kiedy występują u nas alergiczne zapalenie górnych dróg oddechowych, przede wszystkim krtani.

Prometazyna jest lekiem uspakajającym oraz przeciwlękowym, stosowana jest np. podczas leczenia nadmiernego pobudzenia psychoruchowego.

Jest używana również w stanach cięższych jednak o ile występują one krótkotrwale. Wówczas jest stosowana jako lek wspierający. Podaje się ją osobom starszym w sytuacji wysokiego pobudzenia lub nasilającego się niepokoju.

W związku z łagodzącą układ nerwowy funkcją dobrze działa z innymi lekami, które łagodzą stany zaburzeń. Szczególnie skuteczna jest w początkowej fazie leczenia.

Produkty zawierające prometazynę pomagają w chorobie lokomocyjnej łagodząc jej skutki. Podawane są również pacjentom po odbyciu operacji żeby zmniejszyć odczuwalny dyskomfort.

Przeciwwskazania i możliwe reakcje niepożądane

Jak przy każdym leku, również w przypadku prometazyny, mogą wystąpić reakcje nie pożądane. Np. zaburzenia orientacji, zatrzymanie moczu, senność, czy osłabienie mięśniowe.

Osoba przyjmująca lek z prometazyną może mieć zaburzenia psychofizyczne, dlatego nie powinna prowadzić pojazdów oraz mieszać leku z alkoholem.

Nie powinny spożywać prometazyny osoby z Parkinsonem, niewydolnością nerek, będące w śpiączce, karmiące piersią lub mężczyźni, u których stwierdzono przyrost gruczołu krokowego.

Przyjmowanie leku należy skonsultować z lekarzem żeby uniknąć sytuacji, w której choroba zostanie nasilona.


*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: