Leczenie grzybicy

Bermix Studio z Unsplash
Bermix Studio z Unsplash

Zakażenia grzybicze są powszechne w wielu społeczeństwach. Niestety – tą chorobą bardzo łatwo się zarazić – zarówno poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą (lub przedmiotem, którego używała), jak i poprzez nieodpowiednią higienę. Dodatkowo pojawieniu się grzybicy sprzyjają takie uwarunkowania jak: osłabienie ogólnej odporności organizmu (wywołane przez choroby, ale także przez stosowanie niektórych leków), niewłaściwa dieta (obfitująca w cukry, produkty przetworzone), przebywanie w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach, częste infekcje.

Grzybica może rozprzestrzeniać się w różnych częściach organizmu – dlatego też nie można mówić o jednym sposobie leczenia tego schorzenia. Do najczęściej występujących rodzajów grzybicy zaliczamy: grzybicę skóry owłosionej i nieowłosionej, grzybicę pochwy, pleśniawki (czyli zakażenie grzybicze jamy ustnej u niemowląt), grzybicę jelit, czy grzybicę penisa.

Niezwłocznie po zaobserwowaniu u siebie pierwszych symptomów choroby należy udać się do lekarza. Pomoże on w wybraniu odpowiedniego rodzaju terapii.

Przy grzybicach stosowane są zarówno leki dostępne bez recepty (głównie do leczenia miejscowego, zalecane w początkowych stadiach choroby), jak i te przepisywane przez lekarza. Do farmaceutyków, jakie może polecić lekarz zaliczamy głównie leki doustne. Niestety – leczenie ogólne może wywoływać skutki uboczne, dlatego decyzja o nim powinna być uzależniona zarówno od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku a także rodzaju grzybicy. Poza terapią farmakologiczną konieczne są również: wzmożona dbałość o higienę, także stosowanie okładów z wyciągów roślinnych, nasiadówek z dodatkiem ziół, częste zmiany bielizny, unikanie nadmiernej wilgoci, ciepła, stosowanie odpowiedniej diety. Leki należy stosować bezwzględnie w taki sposób, jaki zaleci specjalista. Grzybica bywa uznawana za trudną do wyleczenia między innymi dlatego, że często leczymy się niedokładnie. Tymczasem przy właściwym podejściu (i oczywiście po upływie określonego czasu) terapia może przynosić doskonałe efekty.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: