Skąd się bierze grzybica?

Grzybica jest to schorzenie zakaźne, wywołane ogólnym lub miejscowym zainfekowaniem organizmu. Może mieć postać choroby powierzchownej (np. grzybica skóry, grzybica skóry głowy, grzybica paznokci), a także głębokiej (powodującej powstawanie w tkankach procesów zapalnych – np. grzybica jelit, grzybica pochwy).
 
Do zakażenia może dojść : przez kontakt skórny, skaleczenie, przez przewód pokarmowy, drogą płciową lub przez układ oddechowy. Choroba jest przenoszona zarówno przez ludzi jak i zwierzęta. Wbrew obiegowym opiniom grzybica nie wiąże się tylko z zaniedbaniami higieny. To problem złożony, który może dotknąć każdego z nas (zwłaszcza, jeśli nasz system immunologiczny jest czasowo lub stale osłabiony).Zakażenie grzybicą może nastąpić zarówno poprzez kontakt z inną osobą zakażoną (lub zwierzęciem), jak i przedmiotami przez nią używanymi. Do zakażeń od innych osób najczęściej dochodzi na basenach, w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych. Jednak grzybica może się również rozwinąć z grzybów, które występują w nieszkodliwych ilościach w organizmie. Dochodzi wtedy do ich nadmiernego rozrostu (m.in. w pochwie, układzie trawiennym, skórze czy w jamie ustnej).
 
Zagrożenie grzybicą wzrasta w trakcie kuracji antybiotykowej – jako, że taka forma terapii powoduje wyjałowienie dobrej flory bakteryjnej i osłabia naszą naturalną odporność. Powstawaniu grzybicy sprzyja również nieodpowiednia dieta, dostarczająca w nadmiarze cukrów prostych, żywności przetworzonej, mięs, a charakteryzująca się niedoborem produktów świeżych, warzyw czy owoców. Duży wpływ na pojawienie się grzybicy ma prowadzony przez nas styl życia – jeśli jesteśmy często zestresowani, nie mamy czasu na odpoczynek – to potencjalne ryzyko rozwoju grzybicy jest większe.

Podobne artykuły »

Zdrowy-Facet.pl »

Otyłość uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić ...

Pęcherz pojawiający się na stopie to na ogół bolesny i nieestetyczny bąbel, który stanowi przestrzeń ...

Obecnie kierowcy mogą spotkać się w samochodach z rozmaitymi systemami bezpieczeństwa. Mimo ogromnyc ...

Tak naprawdę społeczeństwo w naszym kraju jest silnie starzejące się. Struktura demograficzna ułożon ...

Stopy, to właśnie na nic opieramy nasze ciało. To stopy niosą nas przez życie, a my często traktujem ...

Polub nas na Facebooku! »

Sprawdź także »

  • Grzybica woszczynowa
  • grzybica penisa
  • grzybica stóp powikłania
  • grzybica penisa profilaktyka
  • listerine płyn do płukania ust