Dieta przeciwgrzybicza

W wypadku leczenia grzybicy odpowiednio dobrane farmaceutyki oraz dbałość o higienę osobistą to nie wszystko. Duże znaczenie ma również dieta. Może ona stanowić zarówno element kuracji, jak i profilaktyki.
 
Rozwojowi grzybicy sprzyja nadmierna ilość prostych cukrów w diecie (obecnych głównie w słodyczach, produktach mocno przetworzonych, słodzonych napojach itp.), a także mała ilość błonnika (zapewniającego równowagę we florze bakteryjnej organizmu), czy probiotyków. Błonnik jest konieczny także ze względu na swoje oczyszczające właściwości – niezwykle istotne dla zdrowia jelita (i całego organizmu). Jeśli bowiem jelita są zanieczyszczone, proces wchłaniania składników odżywczych oraz trawienie ulegają zaburzeniu, przez co może nastąpić spadek odporności. Produkty, które należy wykluczyć z diety na czas kuracji przeciwgrzybiczej to przede wszystkim: żywność i napoje zawierające drożdże, żywność mająca w składzie inne grzyby, pokarmy obfitujące w cukier, przetworzone, z białej mąki, alkohole, konserwy, słodzone przetwory mleczne. Należy również ogranić spożywanie mięsa i wędlin. W diecie przeciwgrzybiczej zalecane jest natomiast spożywanie: dużych ilości niskozmineralizowanej wody, herbaty ziołowej, zielonej, a także świeżo wyciskanych soków z warzyw i kwaśnych owoców. Z uwagi na unikanie cukru – należy uważać na nabiał, niemniej jednak wskazane jest picie mleka koziego, owczego (najlepiej rozcieńczonego), oraz produktów z kwaśnego mleka.
 
Sposób odżywiania opiera się głównie na naturalnych składnikach: warzywach bogatych w błonnik (surowych i gotowanych), produktach z pełnego ziarna (pieczywo orkiszowe, żytnie, na zakwasie, kasze i płatki owsiane, brązowy ryż i makarony razowe), kwaśnych owocach a także olejach tłoczonych na zimno (pochodzenia roślinnego).Oprócz tego produkty żywnościowe można stosować w ramach leczenia zmian skórnych – znane są m.in. okłady z jogurtu naturalnego, nacieranie ciała olejkiem herbacianym, octem winnym czy jabłkowym

Podobne artykuły »

Zdrowy-Facet.pl »

Otyłość uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić ...

Pęcherz pojawiający się na stopie to na ogół bolesny i nieestetyczny bąbel, który stanowi przestrzeń ...

Obecnie kierowcy mogą spotkać się w samochodach z rozmaitymi systemami bezpieczeństwa. Mimo ogromnyc ...

Tak naprawdę społeczeństwo w naszym kraju jest silnie starzejące się. Struktura demograficzna ułożon ...

Stopy, to właśnie na nic opieramy nasze ciało. To stopy niosą nas przez życie, a my często traktujem ...

Polub nas na Facebooku! »

Sprawdź także »

  • Grzybica skóry
  • Leki na grzybicę paznokci
  • grzybica stóp powikłania
  • Grzybica penisa objawy
  • Grzybica stóp
  • grzybica profilaktyka