Grzybica ogólnoustrojowa – kandydoza, drożdżyca

Grzybica ogólnoustrojowa – kandydoza, drożdżyca

Grzybica ogólnoustrojowa (kandydoza, drożdżyca)  to częsty problem, któremu można zapobiegać znając przyczyny

Grzybica to problem, z którym zmaga się wiele osób. Jej najbardziej niebezpieczną odmianą, która może powodować groźne powikłania. Jej objawy nie są tak charakterystyczne jak pozostałych rodzajów grzybicy, co znacznie utrudnia jej diagnozowanie.

Kandydoza, drożdżyca przyczyny

Kandydoza, nazywana także drożdżycą to choroba, którą wywołują grzyby z rodziny candida. Są one naturalnym elementem organizmu każdego człowieka, znajduje się bowiem w jelicie grubym. Candida spełniają wiele pozytywnych funkcji, jednak ich nadmiar jest powodem powstawania grzybicy ogólnoustrojowej. Czynnikami, które mogą zachwiać mikroflorą jelita grubego i doprowadzić do powstania drożdżycy są między innymi niedobór błonnika czy witamin z grupy B, nadmiar cukrów a nawet długotrwałe przyjmowanie antybiotyków. Co ciekawe, przyczyną kandydozy może być także nadmierny stres czy niedobór snu. Niebezpieczne może być także stosowanie sterydów czy tabletek antykoncepcyjnych. Używki i zabiegi operacyjne także mogą być powodem pojawienia się drożdżycy.

Kandydoza, drożdżyca objawy

Grzybica ogólnoustrojowa jest szczególnie trudna w diagnozowaniu także ze względu na fakt, że w pierwszym stadium rozwoju choroby najczęściej nie daje ona objawów. Nieco później pojawiają się symptomy, świadczące o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Pierwszymi symptomami są gazy, problemy żołądkowe, takie jak biegunki czy zaparcia, nudności lub wzdęcia. Jeśli choroba nie zostanie opanowana, przenosi się na kolejne elementy organizmu. Pojawić się mogą takie objawy jak zapalenia tych części ciała, do których choroba dotarła, a także bóle głowy, zmęczenie, wysypki czy problemy z koncentracją. W ostatnich etapach kandydoza może nawet doprowadzić do śmierci chorego.

Kandydoza, drożdżyca leczenie

Leczenie drożdżycy jest procesem trudnym. Przede wszystkim warto udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki. Należy pamiętać o tym, że nawet w przypadku ustąpienia objawów nie należy przerywać leczenia, lecz bezwzględnie doprowadzić je do końca. Istotna jest także odpowiednia dieta.

*Treści zawarte na serwisie Grzybice.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Grzybice.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: